Erektilní dysfunkce - MUDr. L. Mašek

Většina lidí si zřejmě pod tímto pojmem představí poruchu erekce. Co přesně však tento termín znamená? Podle definice je erektilní dysfunkce (ED) minimálně šest měsíců trvající neschopnost dosáhnout anebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivou sexuální aktivitu. Mezi veřejností se pro erektilní dysfunkci často užívá ne zcela správný termín impotence.

Z definice je zřejmé, že o erektilní dysfunkci se rozhodně nejedná, pokud se vám jednou či několikrát nepovede dosáhnout uspokojivé erekce. Většina mužů nejspíš zažila aspoň jedno selhání. Tyto jednorázové či přechodné poruchy erekce bývají nejčastěji způsobeny psychickými příčinami, často při změně partnerky, při nadměrném stresu, pracovním vytížení a podobně. Abychom mohli mluvit o erektilní dysfunkci, je v definici zahrnuta minimálně šestiměsíční doba trvání obtíží.

Je dobré rovněž připomenout, že erektilní dysfunkce jako taková nemá nic společného s poruchami plodnosti, počtem spermií, schopností ejakulace či prožívání orgasmu. Jedná se čistě o poruchu erekce, tedy o nedostatečné ztuhnutí penisu v různé míře podle stupně její závažnosti.

Jak jsou poruchy erekce časté? Incidence v celosvětovém měřítku je kolem deseti procent, což jinými slovy znamená, že ze sta mužů jich zhruba deset erektilní dysfunkcí trpí. Ve skutečnosti se však jen každý desátý muž s erektilní dysfunkcí odhodlá a vyhledá pomoc lékaře. Bohužel i v dnešní době panuje mezi muži všeobecný stud se se svým problémem někomu svěřit. Přitom stačí jen překonat prvotní ostych a rozhodnout se zajít ke svému lékaři.

Důvodů, proč navštívit lékaře, je víc. Nejenže může po vyšetření předepsat léky, které velmi účinně zvyšují kvalitu erekce. Často může být ED vůbec prvním příznakem jiného závažného onemocnění, jako je například cukrovka, ischemická choroba srdeční, hypertenze a další. Proto by se neměly poruchy erekce podceňovat a nemocný by měl vyhledat odbornou pomoc.

Jak je to s léčbou ED? Prakticky denně můžete vidět v televizi či v tisku řadu reklam na volně prodejné doplňky stravy, které „zaručeně“ vyřeší problém s erekcí. Většinou se jedná o rostlinné extrakty či podpůrné doplňky stravy, jejichž účinnost nebyla v žádné statisticky významné studii prokázána a jejichž užívání nemá žádné opodstatnění.

V současnosti jsou lékem první volby moderní preparáty nazývané zkratkou iPDE5. Jedná se o inhibitory fosfodiesterázy-5. Zjednodušeně lze jejich účinek shrnout tak, že díky blokování účinku enzymu PDE5 ovlivňují cévy ve smyslu jejich rozšíření a zabraňují jejich stažení. Krev se tak dostává do penisu ve zvýšeném objemu a dochází k naplnění kavernózních těles, čímž vzniká erekce.

Předností těchto léků je dobrá snášenlivost a vysoký účinek léčby. Obecně lze na základě provedených výzkumů sledovat zlepšení erekce u sedmdesáti procent všech pacientů. Tyto léky jsou k dostání pouze na předpis a účinkují pouze při sexuální stimulaci. Podporují přirozený mechanismus erekce, neodstraňují však příčinu erektilní dysfunkce (s výjimkou psychogenních poruch). Za selhání léčby považujeme vše, co nevede k erekci dostatečné k uskutečnění pohlavního styku. Nelze ale dělat závěry po prvním užití tablety – objektivně lze účinnost léků hodnotit teprve po šesti až osmi aplikacích.

MUDr. L. Mašek
© Bílý Medvěd Public Relations